Ponomarev Georgy Vasilievich

PrintPrintForwardForward
Ponomarev Georgy Vasilievich
Position 
Pavel, Metropolitan of Minsk and Zaslaŭje, Patriarchal Exarch of All Belarus
Organization 
Belarusian Orthodox Church
Career 

In October 1977 he was accepted to the brotherhood of the Trinity-Sergius Lavra.

In 1979-1981 - Referent of the Department for External Church Relations.

Since September 1981 - a member of the Russian Spiritual Mission in Jerusalem. Since July 1982 - Deputy Chief of Mission.

From July 1986 to July 1988 - the head of the Russian Ecclesiastical Mission in Jerusalem.

In 1988-1992 - governor of the Pskov-Caves Monastery.

Since February 1992, Bishop of Zaraysk, the administrator of the Patriarchal Parishes in the United States and temporarily in Canada.

In 1999 he was appointed bishop of Vienna and Austria.

In 2001 he was elevated to the rank of archbishop of Vienna and Budapest.

Since May 2003 - Archbishop of Ryazan and Kasimov.

In October 2011 was elevated to the rank of Metropolitan.

On 25 December 2013, he was appointed the Most Reverend of Minsk and Slutsk, the Patriarchal Exarch of All Belarus.

In September 2014 he was elected rector of the Institute of Theology of BSU.

In October 2014 was awarded the title "Metropolitan of Minsk and Zaslaŭje", was appointed head of the Minsk Metropolitanate.

Position held since 
2013
Predecessor 
Kiryl Varfalameevich Vakhrameeu
Year of birth 
1952
Region of birth 
Karaganda
Kazakhstan
Education 
Moscow Theological Seminary
Sector 
Region 
Tags 
Last updated 01.07.2017
Found an error? Select error with your mouse and press Ctrl + Enter
You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.